Tuesday, October 6, 2009

Can I do my weekly grocery shopping on $120 a week?

Here's how my shopping went this month......

Day's Resale Store

2 loaves sandwich bread, Weight Watchers English Muffins, Arnold's Sandwich Thins $4.00

Save a Lot
4.51 pounds bananas $1.50
Basil $1.39
4 Biscuits $3.56
Cheese Puffs $1.19
2 cream cheese $1.98
4.02 pounds ground chuck $6.79(on sale $1.69lb)
Lite Ranch Dressing $1.29
4 lbs onions $2.99
Oregano $1.39
5 lb bag potatoes $0.99
Pretzels $0.99
Powdered Sugar $1.29
2 Sugar $3.98
Brown sugar $1.29
Dill pickles $1.69
Tortillas $0.99
Vanilla Ice Cream $2.29
Total: $35.59

Walmart
Bell Pepper $0.94
Cucumber $0.66
Lettuce head $0.98
Cereal $5.24
Shell Macaroni $1.00
Strawberry Syrup $1.34
Hawaiian Punch $1.97
3 Butter Non stick Sprays $5.04
2 Non stick Canola oil spray $3.36
Spaghetti $1.50
Bacon $2.49
Red Velvet Cake $1.16
Cream Cheese $1.82
Lite Hot Dogs $3.00
WW String Cheese $3.42 minus $1.00 off coupon
1 lb Ground Turkey $1.98
Ham Cheese Loaf $3.00
2 shredded cheese $3.96
6 WW Yogurt $3.24 minus 2 free from two buy 2 get 1 free coupons
White Rice $1.32
Egg Beaters $4.38 minus $1.00 off coupon
Yogurt $2.00 minus $1.00 off coupon
WW Cheese Slices $3.62 minus $1.00 off coupon
4 Progresso Soups $6.00 minus Two $1.00 off 2 coupons
Lite margarine $0.62
Yogurt $2.14 minus $0.55 off coupon
2 Granola Bars $$4.52 minus $1.00 off 2
Sunchips $2.98 minus $1.00 off coupon
Margarine $0.50
2 mini marshmallows $1.92
2 All purpose flour $3.48
2 Bread Flour $4.28
Diet Dr. Pepper $3.98 minus $1.00 off coupon
RF Parm Cheese $2.42
Orange Juice $1.98
Sloppy Joe Envelope $0.88
Cherry Lime aide Drink mix $1.98
Total:$86.14


Food City
3 White Popcorn $4.47
1 small package M&M's $0.79(kid treat)
Total: $5.31

WIC Vouchers
2 boxes Multi gran Cheerios
2 gallons milk
1 Juicy Juice
1 dozen eggs
1 package brown rice
2 huge bunches grapes
Total: FREE

School Snack Program
My child's school got a grant to give kids on free and reduce lunch snack on days off school and weekends. Since we have Fall Break this week, here is what they sent. I don't usually buy these things so they will be treats. There are pop tarts, crackers, fruit cups, pudding, juice boxes, ravioli, applesauce, etc.
Total: FREE

Total Spent: $131.04

Week in Review: While I went over $11, I still feel good because I bought extra Butter sprays because I have not been able to find them when I go to the store and they had lots this time, I bought more ground chuck than I needed because it was like $1.00 cheaper a pound than I had been paying. I also bought some beginning of the month stuff like basic baking supplies. I also bought extra stuff for a birthday that we would not usually buy. I am also feeding my kids breakfast and lunch this week which they usually have at school. (That added a lot) All in all I am pretty happy this 1st week of doing this.

See how others spent there money this week at The Grocery Cart Challenge.

1 comment:

Heather said...

You did GREAT!!!!!!!!!!! $120 for 6 people cannot be easy. I go to Costco every other week, and that trip alone is $200. And I don't buy crap there. It's all organic fruits and veggies , milk, juice, cereal, toilet paper, etc. It just adds up. So that breaks down to $100 per week. Then I spend another $50 to $100 weekly at the regular stores. I keep trying. It's better than it used to be. :)